Narkotyk ten jest nielegalnym środkiem odurzającym, popularnym wśród bywalców nocnych lokali a także młodzieży. Dr Alfred Heller z University of Chicago postanowił sprawdzić, jak przyjmowanie tego rodzaju narkotyku wpływa na rozwijający się płód. Badania, które zostały przeprowadzone na myszach wykazały, że jeśli ciężarne samice dostające metamfetaminę, ich męskie potomstwo jest w późniejszym życiu przede wszystkim szczególnie narażone na niekorzystne efekty działania tego środka. Nie wiadomo, dlaczego płeć ma wpływa na działanie tego narkotyku. Jeśli rezultaty przenieść na ludzi, wynika z nich, że z płodów narażonych na działanie tego narkotyku wyrosną osoby bardziej narażone w razie używania tego środka na chorobę Parkinsona i zaburzenia układu nerwowego. Badania prowadzone w USA przez National Institute of Drug Abuse wskazują, że narkotyk zdobywa sobie popularność wśród szerokich rzesz mieszkańców Środkowego Zachodu, niezależnie od lokalizacji i warstw społecznych. Młode kobiety stosują metamfetaminę by polepszyć sobie samopoczucie, zwiększyć energię i zmniejszyć apetyt. Jest niedroga, ma długotrwałe działanie i wydaje się bezpieczna. Wiadomo jednak, że ten narkotyk niszczy komórki nerwowe, zwłaszcza te wydzielające dopaminę (ich niedobór prowadzi do choroby Parkinsona). Zwiększa się ryzyko przedwczesnego porodu a urodzone dzieci są bardziej nerwowe.

Krótkotrwałe skutki zażywania metamfetaminy:

Jako potężny narkotyk, narkotyk, nawet w małych ilościach, może podnieść zdolność czuwania, fizyczną aktywność i zmniejszyć apetyt. Jako następstwo wypalenia lub iniekcji metamfetaminy pojawia się krótkie, ale wyjątkowo intensywne pobudzenie. Jest to wynik wyrzutu dużej ilości przekaźnika neuronalnego, jakim jest dopamina, w rejonach mózgu, które są odpowiedzialne za uczucie przyjemności. Przypuszcza się, że ogromny wyrzut dopaminy w wyniku działania metamfetaminy czyli środka narkotyczne jest odpowiedzialny za szkodliwy wpływ tej substancji na zakończenia nerwowe w mózgu. Wysokie dawki tego narkotyku mogą niebezpiecznie podnieść temperaturę ciała, czasem ze skutkiem śmiertelnym, a także doprowadzić do napadów drgawkowych.

Długotrwałe skutki zażywania metamfetaminy:

Zażywanie metamfetaminy, czyli środka narkotycznego wywołuje długotrwałe skutki organiczne, włączając w to uzależnienie. Jest to przewlekła, nawracająca choroba charakteryzująca się przymusem szukania i brania narkotyku, czyli zażywania właśnie tego narkotyku, czemu towarzyszą zmiany funkcjonalne oraz molekularne w mózgu. Naukowcy donoszą, że nawet do 50% komórek wytwarzających dopaminę może ulec uszkodzeniu dzięki zażywaniu tego środka narkotycznego, choćby tylko w bardzo małych dawkach. Osoby nadużywające tego środka narkotycznego nie tylko są uzależnione, ale również mogą agresywnie zacząć zachowywać, wykazywać coraz niepokój, zagubienie, czy cierpieć na bezsenność. Mogą się u nich również pojawić zmiany psychotyczne, włączając w to paranoję, halucynacje słuchowe ( wszystko wynika z brania tego środka narkotycznego jakim jest narkotyk), zaburzenia nastroju czy omamy. Paranoja może doprowadzić do pojawienia się myśli samobójczych lub morderczych a także wielu innych dolegliwości spowodowanych przez ten narkotyk. Przy przewlekłym nadużywaniu tego środka narkotycznego może się rozwinąć tolerancja na narkotyk. W celu osiągnięcia zadowalającego efektu, osoba musi albo brać coraz większe dawki w coraz mniejszych odstępach czasu, albo zmienić sposób przyjmowania tej substancji narkotycznej. W niektórych przypadkach, narkomani przestają jeść i spać wpadając w rodzaj przymusu brania, określanego mianem „run”. W takich przypadkach wstrzykują sobie nawet gram narkotyku co 2- 3 godziny przez kilka dni dopóki nie wyczerpie się narkotyk, albo ich zachowanie będzie zbyt chaotyczne, żeby to kontynuować…

Właściwości psychotropowe:

Działanie psychotropowe jest ogólnie zbliżone do amfetaminy. Działa jednak dłużej i stan po spożyciu jest dużo intensywniejszy. Jest też jednak bardziej toksyczna – duże dawki powodują skrócenie drzewa neuronowego w ośrodkowym układzie nerwowym. Sole (+)narkotyk o konfiguracji absolutnej S powodują bardzo silne pobudzenie seksualne. Osoby, którym podano znaczną ilość tego enancjomeru tego narkotyku, tracą zazwyczaj wszelką kontrolę nad swoimi odruchami seksualnymi. (-)narkotyk nie ma tak silnych właściwości stymulujących popęd płciowy i ma mniejsze działanie euforyzujące. (+)narkotyk działa dwa razy silniej euforyzująco od racematu (równomolowej mieszaniny obu enacjomerów) tego narkotyku. Z kolei racemat(rac) narkotyk działa zaś ok. 1,5 razy silniej od racematu (rac)amfetaminy. Dawkowanie: medyczne zastosowania 10-40 mg/dobę, uliczne dawki zaczynają się od 100 mg. Metyloamfetaminę można przyjmować na wiele sposobów: injekcyjnie (domięśniowo i dożylnie), poprzez palenie (odmiana ice), donosowo, doustnie, doodbytniczo itp. Dzięki powolnemu wydalaniu i braku metabolizmu przez wątrobę, działanie (rac)tego narkotyku jak i (+)tego narkotyku utrzymuje się ok. 6-24 godzin. W przypadku czystej (+)amfetaminy są to 2 godziny a dla kokainy tylko 30 minut. Przy zażywaniu tego narkotyku nie następuje wytwarzanie metabolitów o działaniu psychotropowym, jak ma to miejsce w przypadku używania amfetaminy. Atuty te oraz łatwy dostęp do efedryny ekstrahowanej z kory Ephedra sinica, pseudoefedryny dostępnej w aptekach bez recepty oraz fenyloalaniny dostępnej w aspartamie sprawia, iż narkotyk staje się coraz bardziej popularny w USA. Jest też produkowany na Słowacji i na południu Polski, głównie na eksport do Europy Zachodniej. Jednym z głównych jej producentów jest Korea Północna.